Mgr. Roman Turník - osobní kouč
  • Úvod
  • Co je koučování
  • JAK a KDY mi to pomůže
  • Jak to probíhá
  • Kdo jsem
  • Kontakt
  • Reference
  • Blog

Znáte svoje sabotéry v hlavě? (1) - PŘEHNANĚ RACIONÁLNÍ

9 kvě, 2022, Žádné komentáře

Všimli jste si, že se v životě dostáváme do situací, které nás nějak brzdí,  přestože sami vnitřně cítíme, že se nám to nelíbí, nepomáhají nám, ale i tak se do nich dostáváme stále znovu a znovu? Prostě nás něco SABOTUJE. A to jsou ještě momenty, kdy si to uvědomujeme, ale mnohdy konáme proti sobě a už vůbec nevnímáme, že to pro nás není dobře...


Slíbil jsem nedávno, že se zaměříme na naše sabotéry v hlavě, kteří nás v některých směrech blokují a rozhodně nepomáhají v životě a které máme každý v nějaké míře ve své mysli. A už jen to, že si je uvědomíme a pojmenujeme, nám může výrazně pomoct zkvalitnit si život, užít si situace, ve kterých jsme si dosud nebyli jistí. 

Ten dnešní má své jméno: PŘEHNANĚ RACIONÁLNÍ.

Moc dobře ho znám, protože se mnou žil mnoho let a dokonce jsem ho přijal za vlastního ve smyslu, že přeci je to v pořádku, nebýt jeho, nebyl bych tam, kde jsem teď. A co nám tedy našeptává tenhle záškodník?

- působí intelektuálně, povýšeně nebo rezervovaně.

- nedovoluje ostatním dostat se na jeho vnitřní pocity

- stále hledá nějaká zdůvodnění, vždyť všechno musí být postavené na pochopení rozumem

- nejvíce si cení vědomostí a schopností

- středobodem všeho je racionální mysl, pocity a nálady jen odvádí pozornost a nejsou tak důležité

- má silné sklony být skeptický a všechno podrobovat racionální analýze

To jsou některé z jeho vlastností. Poznáváte je? A jaké pocity ve vás vyvolávají situace, když ostatní projevují emoce nebo se zrovna chovají iracionálně? PŘEHNANĚ RACIONÁLNÍ sabotér vám může namlouvat, že jste přeci jiní a musíte si svůj čas a energii chránit před těmito rušivými vlivy okolí. Když se zamyslíte, nevzniká z toho u vás pak pocit osamocenosti nebo nepochopení? Zkuste se nad tím zamyslet, protože přesně tohle váš sabotér chce. 

Tenhle záškodník nám pak totiž výrazně omezuje hloubku vztahů jak osobních, tak třeba i těch v práci. Místo aby prožíval situace, emoce a život vůbec, neustále vám namlouvá, že je potřeba vše analyzovat, aby to mělo logiku.

To, jak ho utlumit (a vlastně to platí i pro všechny další naše sabotéry), není úplně ze dne na den, je to začátek cesty, ale prvním krokem je si ho vůbec uvědomit. Nejde o to, s nimi začít hned bojovat, ale jde to i jinak a efektivněji.

TIP: už jen to, že si ho uvědomíme, nám pomůže, začít se vymaňovat z jeho vlivu. Až si zase začnete racionálně zdůvodňovat proč a jak, začněte v prvním kroku pozorovat a rozpoznávat jeho myšlenky, když se objeví. A pak si ho zkuste nějak trefně pojmenovat 😉. Já si tohoto svého záškodníka pojmenoval "Profesor Punťa". A Punťa proto, protože jsem měl 2 silné sabotéry, ale o tom až příště.

Tohle je ten první krok, který je možné udělat pro to, abychom mohli začít svoje záškodníky oslabovat. Následné tipy si pak ukážeme v dalším pokračování.


Zajímavý úhel pohledu - jak si vytvořit lehkost v rozhodování

22 bře, 2022, Žádné komentáře


Dialogy, konverzace, diskuze - zamýšleli jste se nad tím, co se skrývá za těmito pojmy? Co má vlastně být výsledkem, když se pustíme s někým do výměny názorů? A musíme vždy dostat k nějakému výsledku nebo řešení?


Ano, možná namítnete, že od toho tyto formy konverzace jsou, ale osobně jsem přesvědčen, že ne vždy je to nutné nebo žádoucí. Velmi úzce to souvisí s mým předchozím článkem Jsem u toho, když se mluví, ale neslyším. Jakým způsobem vlastně diskutujeme? Umíme vůbec naslouchat protistraně? Tohle je totiž to zásadní, co je třeba mít na zřeteli, když se pustíme do dialogu - UMĚNÍ NASLOUCHAT. To je totiž kolikrát - i když se to na první pohled nebo spíše poslech 😉 nezdá - o dost těžší. Znáte ten pocit, když slyšíte nějaký argument a už už se vám v hlavě formuje ten váš protiargument, že? Ale o naslouchání a jak na něj si povíme příště.

V posledních letech jsem si osvojil jednu, myslím si, že vzácnou, ale pro vlastní osobnostní rozvoj důležitou techniku, která není těžká na zvládnutí, jen vyžaduje zpočátku trochu té sebedisciplíny. Souvisí to hodně s nasloucháním a s částečným potlačením svého ega, které nás nutí do reakce na informace nebo argumenty, protože přeci o tom také něco víme a možná jsme i experty na danou tematiku. Ale pojďme si to třeba jen vyzkoušet a zkusit si protiargumenty a jiné názory, které zrovna v konveraci s dotyčným nesdílíme, postavit do jiného světla. 

Ta kouzelná formulka je "To je zajímavý úhel pohledu". 

Tato věta nás osvobozuje od vytváření si jednoznačné polarity + / -, která nám může zamezovat vidět další možnosti, které se nabízejí. Pokud takto uvažujeme, vědomě si dovolujeme vytvářet si sami pro sebe výběr dalších možností v klíčových situacích, ve vnímání ostatních kolem sebe, což má pak za následek, že zůstáváme sami sebou, jsme odolní vůči manipulacím, konfliktům nebo předejdete krizím v komunikaci.  

Pokud se tato "technika" stane vaší součástí osvobodí vás to od vytváření soudů, předsudků vůči situacím nebo lidem a dostaví se i lehkost a osvobození v rozhodování, vnímání světa kolem vás a v přijímání toho, čím na nás prostředí a svět tlačí, nebo nám nabízí. 

Prostě je to zajímavý úhel pohledu, že mám tento úhel pohledu 😉




Byli jste propuštěni ze zaměstnání? Jak vyřešit situaci.

28 úno, 2022, Žádné komentáře
Ztráta zaměstnání bývá zlomový okamžik v životě každého. Jak se s tím vypořádáme je ale otázka volby. Aby ta volba a další cesta byla smysluplná, je dobré mít poblíž někoho, kdo vám pomůže neztratit celkové zaměření a vytvořit si novou vizi. Například kouče...



https://youtu.be/CY9YGRxPRyg

"Radši na to nesahej, nebo to zase zkazíš!"

20 úno, 2022, Žádné komentáře


Je vám tahle věta nějak povědomá? A existuje bohužel spousta dalších. Souvisí totiž velmi významně s naším sebevědomím a sebevědomí je taková nenápadná potvůrka, která nás umí povznést do výšin, ale umí také v životě pořádně potrápit. Pojďme se na ni podívat trochu blíž.


Zažili jste už někdy ten pocit, že s vámi není něco v pořádku? Bojíte se, že něco pokazíte, když se do toho pustíte, že neprosadíte svůj názor, nebo pocit, že vás nikdo neposlouchá? A co takový moment, když máte někomu říct NE? Objevují se výčitky svědomí, že jsem nevyhověl nebo nepomohl? Tak nyní zbystřete, protože tohle jsou typické případy nízkého sebevědomí. Dobrá zpráva je, že se s tím dá něco dělat, jak si ukážeme dále.

Ve většině případů je to "něco", co si neseme s sebou do života už z raného dětského věku, ale postupem času se to usadí někde hluboko v mysli a nánosy života to sice přikryjí, ale to neznamená, že když to není na očích, že to zmizí. Spíše se to pak začne projevovat dalšími vnitřními pocity, že nejsem dost dobrý, že moje jednání a výkony by měly být lepší nebo dokonce dokonalé a že si přece úspěch snad ani nezasloužím. A negativním věcem, pak přikládáme větší význam, než by si zasloužily, čímž se pak dostáváme do začarovaného kruhu. Jak z něj ale ven?

Klíčem pro zvýšení sebehodnoty je sebeuvědomění a sebepřijetí. Důležité je se pak upřímně k sobě samému postavit čelem k těmto otázkám:

- Jaké jsou moje silné a slabé stránky?

- Jaké jsou moje zdroje a limity?

- Jaké uznávám hodnoty?

- Co chci v životě dosáhnout?

- Na čem mi záleží?

Tohle jsou totiž trvalé zdroje, které nám pomáhají udržet si záměrný kříž na cíli zvýšeného sebevědomí. Jistě, další cestou může být např. nějaký motivační seminář, návštěva motivačního řečníka a podobně, ale upřímně, pokud už jste něco takového zažili, jak dlouho vám sebevědomí, že dokážete cokoliv, vydrželo? 2 dny, možná 3 pokud to šlo dobře. Určitě je ku prospěchu si to zažít a použít jako podporu na této cestě, ale "práce" na vlastním sebevědomí není záležitost jednorázová, vychází zevnitř, nějaký čas to trvá, ale o to jsou pak výsledky dlouhodobější. 

Empatie k sobě samému je dalším důležitým momentem, který nám pomáhá na cestě za vyšším sebevědomím. Zní to zvláštně? Ale je to tak. Téměř nikdy nesplňujeme své ideální představy o sobě a proto se stáváme snadným soustem vlastních i cizích soudců v našich hlavách. Použijme empatii (ocenění, uznání, soucit, vcítění se, odpuštění) k sobě samému, abychom mohli dobít baterky. Tento trik zabere tak minutu. Představte si sebe sama jako dítě, které si bezstarostně hraje na pískovišti, mazlí se s kotětem a podobně. Najděte svoji vlastní fotku z dětství a noste ji s sebou třeba v peněžence a vyndejte, když budete mít některý z výše uvedených pocitů.

Cesta k většímu sebevědomí vede přes nalezení vlastní hodnoty a přes sebepřijetí. A ta cesta není krátká, ale rozhodně možná. Zde jsem uvedl některé momenty, na které je dobré se zaměřit, ale proces je to komplexnější a ideální je, pokud je poblíž někdo, kdo vám s tímto procesem pomůže, což je například kouč, který se stane vaším průvodcem, poskytne potřebný nadhled a zpětnou vazbu a pomůže zkrátit cestu k vyššímu sebevědomí, pokud se k ní ale SAMI rozhodnete.



Jsem u toho, když se mluví, ale neslyším...

26 led, 2022, Žádné komentáře

Zkoušeli jste někdy pozorovat rozhovory kolem vás jako nezaujatý pozorovatel? Sledovali jste se někdy, jak rozmluva probíhá? A hlavně jak reagují obě strany na svoje sdělení?


Možná, že jsem už "postižený" svou profesí, takže si všímám více, když probíhají konverzace a rozhovory u stolů v restauraci, u vína s kamarádkou, u piva s kamarády, na oslavě, v tramvaji a dalších místech, kde se potkávají lidé. Všímám si hlavně toho, jak se obě strany umí poslouchat a naslouchat si, když si nezávazně povídají, nebo když třeba živě diskutují na nějaké konkrétní téma.

Stalo se vám někdy, že jste mluvili a sdělovali svoje myšlenky, partner v rozhovoru u toho sice byl, ale neslyšel? Asi docela známý pocit, že? Jenže čím to je? A také věřím, že sami jste tuhle situaci zažili obráceně, když jste naslouchali nebo měli naslouchat protistraně.

A vzpomenete si, co se vám v ten moment honilo hlavou? Vsadím se, že v tu chvíli už jste si formulovali svoji odpověď. Protože přeci k tomu tématu také máte co říct! To znám, to vím, něco podobného už jsem také zažil a tohle se stalo, takhle jsem to vyřešil a tak dále. Že nejsem daleko od pravdy?

A pak se to opakovalo i u vašeho partnera v daném rozhovoru. Sotva jste domluvili, už měl připravenou odpověď nebo reakci na vaše sdělení. A také se vsadím, že velmi často pak ta reakce na vaše sdělení pokračovala ve stylu: "JÁ jsem..., JÁ bych..." a vy jste měli pocit, že kus vaší myšlenky někam zapadl, ztratil se a vy jste byli rozmrzelí z toho, že druhá strana reagovala něčím, kde bylo samé JÁ, JÁ, JÁ. Zkusme se zamyslet, jak jsme na tom my sami. Ono to pak totiž zní, jako by nás ta druhá strana ani nevnímala. Byla u toho, když se mluvilo, ale neslyšela.

Zkraje už jsem psal, že tyto momenty silně vnímám, protože v koučovací praxi je jeden velmi důležitý a silný prvek - PŘÍTOMNOST. Ne jen ta kolem nás, ale to samotné tady a teď pro danou situaci, pro tento moment, pro toho konkrétního člověka, pro tu specifickou energii, která se vytvoří a je možné vnímat toho druhého plně tak, aby se neztrácely kousky myšlenek, ale aby vnímání bylo oboustranné a plné. A co na tom, že zrovna nebudete mít připravenou tu "svoji" odpověď hned, jakmile váš partner domluví. Aspoň budete mít víc času na zamyšlení se a dokončení toho svého sdělení, které nebude prvoplánově o prezentaci svého JÁ, ale bude to o společném sdílení myšlenek v PŘÍTOMNOSTI.



Sebedůvěra, sebehodnota a naše komplexní "JÁ"

19 led, 2022, Žádné komentáře
Zkusme se tentokrát společně zamyslet nad vlastní sebedůvěrou a sebehodnotou. 
Co vlastně určuje, že máme vysokou nebo nízkou sebehodnotu?


Naše společnost je nastavená tak, že naše sebehodnota je odrazem toho, jak NÁS VNÍMÁ OKOLÍ. Ano, opravdu😉! Jen si vzpomeňte, když jste se naposledy cítili opravdu sebevědomě a užívali si svojí hodnotu. Vsadím se, že to bylo ve chvílích, kdy se vám podařilo něco, co ocenili ostatní kolem vás. Naše sebedůvěra stoupá přímo úměrně tomu, jak se nám podařilo dokázat okolí, že jsme schopní, úspěšní, že prostě něco umíme. Těch faktorů je spousta: úspěšné složení zkoušky, efektivita a produktivita v práci, hmotný majetek, fyzická přitažlivost, uznání od blízkých, být dobrým partnerem nebo rodičem...

Z toho plyne, že naše sebedůvěra je podmíněna nějakými vnějšími faktory a pokud se jich nedostává, může to vést k pocitům nespokojenosti, stresu nebo i úzkosti. Ale pojďme se na to podívat z druhé strany a zamyslet se...

Naše celkové "JÁ" se skládá z mnoha takových menších "já" jako na obrázku. Jsou to všechny naše znalosti, dovednosti, emoce, silné i slabé stránky.

A k tomu takový tip: Dosaďte si za ta malá "já" všechny vaše možné pozitivní, negativní i neutrální věci, které jsou pro vás typické. Bude jich spousta, stovky, možná tisíce. A to je pak ten moment, kdy zjistíme, že není možné začít o sobě smýšlet na základě jedné skutečnosti, události nebo situace jako o někom, kdo v sebe přestane věřit a snižovat si vlastní hodnotu, protože naše "JÁ" je obrovsky komplexní a je takřka nemožné vzít jednu složku sebe a použít ji jako právě tu směrodatnou.


A ještě jeden tip, pokud jsou tohle situace, se kterými se často potýkáte, je právě kouč tou správnou cestou, která vám může pomoci.


Jak lze "hromadně" ovládat mysl?

11 led, 2022, Žádné komentáře
Včera jsem se v jedné zajímavé knížce dočetl k myšlence, která mě velmi zaujala:


💡 "Jedna z nejhlubších forem ovládání mysli využívá pocitu, že je nám něco důvěrně známé. Jakmile něco začne být důvěrně známé, přestáváme to zpochybňovat a stává se to podvědomým programem a PŘEDPOKLADEM." 💡

Ano, PŘEDPOKLADEM!

Kolik vlastně takových předpokladů a důvěrně známých věcí a informací máme v hlavě? Nebo by bylo asi lepší se zeptat, jak nám tyto předpoklady pomáhají v životě?

Co třeba v komunikaci s ostatními? Předpokládám, že by se někdo měl při rozhovoru nebo diskuzi zachovat nějakým způsobem, který je tak nějak "obecný", ale ono se to neděje a pak se to projeví na mé reakci, nebo spíše se to propíše plíživě do mého podvědomí. A pokud takový člověk pak "nesplní" můj předpoklad, jaké to ve mně nechá emoce? A pak je otázka, co na mě dlouhodobě způsobí tato kombinace předpoklad+emoce.

Jak by vaše komunikace vypadala, kdyby nestála od začátku na předpokladech o chování, reakcích, ale na otevřeném vnímání. Jsem přesvědčen, že by se mnohým ulevilo a otevřelo to cestu k pochopení a nadhledu a minimálně k zamyšlení se nad protinázorem (nebo nedej bože ke zpochybnění toho vlastního😄).

Ale chápu, že je to obrovsky těžká věc, objevit v sobě takovéto, kdy dnes už třeba ani nevíme, že jsou to právě ony předpoklady.

Ještě, že jsou tady kouči 😉, kteří s tím umějí pomoct.

A na závěr: Jak moc to vše sedí na dnešní dobu?

Vděčnost, opuštění, hojnost

6 led, 2022, Žádné komentáře
Včera jsme měli setkání se skvělými lidmi z projektu www.mindsetdoctor.cz a musím poděkovat za naprosto skvělé sdílení poznatků, uvědomění i praktických návodů v naprosto důvěrné a tvůrčí atmosféře.


Malá ochutnávka témat, která zazněla + tipy k zamyšlení:

🔸VDĚČNOST - proč a za co být v životě vděčný a jak je to důležité, vděčni můžeme být i za maličkosti, které nám přijdou naprosto běžné a přitom hrají obrovskou roli

TIP: zkuste si na konci dne říct 3 věci/události/situace/lidi, za které jste právě ten den životu vděčni

🔸OPUŠTĚNÍ - co je možné v životě opustit, jaké myšlenky, zaběhlého vzorce je možné zbavit, který je se mnou stále, ale vlastně nevím proč, na co jsem upoután, ale vlastně mi nic nepřináší a stala se z toho nepotřebná rutina?

TIP: zkuste se jen na chvíli zastavit, nadechnout/vydechnout a zamyslet se nad tím, co mohu opustit, protože mi to nic nepřináší

🔸HOJNOST - zajímavé pohledy na to, co to vlastně hojnost je. Je opravdu nutné ji nějak měřit? Co když je možné ji jen cítit a vnímat? Co když vůbec nemá žádnou hmotnou podstatu? (btw ona ji opravdu nemá)

TIP: zkuste zpomalit a vnímat, jestli v hojnosti žijete; jaký se dostaví pocit? A jak by to vypadalo, kdybyste mysl nastavili na to, že ta vaše hojnost už tady s vámi je a že ji žijete?

Chystáme v dohledné době opravdu zajímavé věci, připravujeme videorozhovory a součástí budou i webináře na konkrétní témata, která se týkají seberozvoje, sebepoznání, vizí jiných zajímavých nápadů. Těšte se... 

Tak a máme tu nový rok. Bezva 😉

2 led, 2022, Žádné komentáře
Touto dobou se vždycky zamýšlím nad tím, kolik se všude objevuje inspirací a odhodlání k všemožným "předsevzetím do nového roku", kolik je na toto téma příspěvků, kolik všemožných výzev se objevuje na sociálních sítích a kolik různých vyzyvatelů k činům na mě odevšad vyskočí.


Ale...

V čem je to datum 1. ledna tak magické? Co mě přesvědčuje, že bych se zrovna v této době měl sám sobě k něčemu zavázat? Vždyť je to jen změna data a takových je a bude v každém roce 365. Proč by to v tomto okamžiku mělo být jiné? Znamená to, že když si udělám předsevzetí o čemkoliv, že ten pocit, když to udělám do nového roku, že to půjde nějak snáze a lehčeji? Na to si musí každý odpovědět sám.

Co nám brání se rozhodnout ke svým předsevzetím a výzvám kdykoliv jindy? Vždyť takový 11. únor je přeci také v pohodě, ne? A co takový 24. květen? Nebo duben, červen, březen, listopad... Čím to je, že bych měl čekat to, až se objeví zase nějaký nový rok.
Jsem přesvědčený, že na výzvy a předsevzetí je čas kdykoliv, je to jen o tom, se k tomu vůbec odhodlat, zhodnotit reálnost a nastavit plán a postupné kroky, kdy si pak svůj pokrok můžeme užívat. A když pak máte někoho kolem sebe s nadhledem (třeba kouče), bude ta cesta podstatně rychlejší.

A ještě tip na závěr:

Až už se rozhodnete udělat svoje předsevzetí kdykoliv, nezapomeňte to rozhlásit všude, ať o tom každý ví. Uvidíte, co to udělá s vaší motivací... 😉

20 hlubokých citátů Carla Junga, které nám pomáhají lépe porozumět sami sobě

20 pro, 2021, Žádné komentáře
20 hlubokých citátů Carla Junga, které nám pomáhají lépe porozumět sami sobě

Projekt MINDSET DOCTOR

20 pro, 2021, Žádné komentáře
Zkusili jste se už někdy pod cíleným vedením ponořit do hloubky svých vizí a cílů? A jaké vůbec máte?

Musím dnes poděkovat týmu http://www.mindsetdoctor.cz, protože připravil výborný program pro sebepoznání, seberozvoj, ujasnění si svých cílů a vizí. A to opravdu do hloubky. Není to jednoduchá "práce", když musíte jít do hloubky samotného sebe a klást si otázky z několika stran na stejné téma, které rozkryjí i pocity a uvědomění, o kterých jste ani netušili, že se u vás objeví. 😉


Mindset Doctor - Najdeme tvé bloky v hlavě a pomůžeme ti je odstranit.

Jak jste na tom vy? Máte už svého kouče?

14 pro, 2021, Žádné komentáře
Jak jste na tom vy? Máte už svého kouče? 

A pokud ne, co vám v tom brání?

Nedávno mě zaujala anketa skvělých lidí z projektu KOUČ NA DRÁTĚ, která zjišťovala zkušenost lidí s koučováním. Výsledek byl ani ne tak překvapující, jako spíše povzbuzující, že je stále obrovský prostor tuto profesi více představit a přinést do běžného života každého, kdo má chuť a vůli v sobě objevovat nové cesty nebo nové pohledy na staré věci a podobně.


Anketa ukázala, že:
Dobrou zkušenost mělo 13,33% tázaných
Špatnou zkušenost neměl nikdo
Žádnou zkušenost mělo neuvěřitelných 86,66%

A co vy? Kdy budete mít svého kouče? 😉


Skvělé momenty při koučování

1 pro, 2021, Žádné komentáře

Nevím, jestli je to náhoda,
ale během posledních pár dnů se mi v praxi sešlo několik velmi podobných a silných momentů, které mě přivedly na otázku, kterou si spousta lidí možná nikdy nepoloží, ale v koučování je to jedna z klíčových věcí, která nás donutí se zamyslet nad věcmi nebo činnostmi, jež nám připadají samozřejmé.


Pro ilustraci uvedu moment uvědomění, ke kterému jsme s klientem dostali. Jako obchodník byl skálopevně a dlouhodobě přesvědčen, že akvizice je to klíčové, co mu pomůže dále rozšiřovat jeho byznys a dostat se k cílům, které si vytyčil. Po mé důležité otázce (uvedu nakonec) a chvíli přemýšlení došlo na uvědomění, že to, co mu v jeho oboru přinese další zákazníky a posun, vlastně není až tak o akvizici, ale o využití své stávající klientely, která mu synergicky nakonec přinese i nové klienty a ta původní NUTNOST akvizice, není až tak nutná. Možná je to pro někoho samozřejmost, ale pro jiného to může být v jeho situaci velmi důležité uvědomění. Prostě je to tak, každý jsme jiný a to je dobře.

A ta klíčová otázka je:

💣 Co tě přesvědčuje o tom, že když tuto svoji činnost budeš dělat, že tě dovede k cíli?
Zkuste si ji také někdy položit ve Vašem životě…

Nedávné příspěvky

  • Znáte svoje sabotéry v hlavě? (1) - PŘEHNANĚ RACIONÁLNÍ
    9 kvě, 2022
  • Zajímavý úhel pohledu - jak si vytvořit lehkost v rozhodování
    22 bře, 2022
  • Byli jste propuštěni ze zaměstnání? Jak vyřešit situaci.
    28 úno, 2022
  • "Radši na to nesahej, nebo to zase zkazíš!"
    20 úno, 2022
  • Jsem u toho, když se mluví, ale neslyším...
    26 led, 2022
  • Sebedůvěra, sebehodnota a naše komplexní "JÁ"
    19 led, 2022
  • Jak lze "hromadně" ovládat mysl?
    11 led, 2022